Tegoroczny majowy długi weekend musimy uznać do udanych. Odwiedziło nas 1136 gości (z kraju i zagranicy). Z racji dużego zainteresowania grupy z przewodnikiem wyruszały na zwiedzanie Fortu III prawie co 30 minut.

Dzięki zaangażowaniu GRH „Green Light”, „Poznańskiego Ochotniczego Batalionu Śmierci” i Macieja Karalusa- autora serii „Festung Posen 1945” (Stowarzyszenie „Pomost”) obejście całej trasy zajmowało  grubo ponad 2 godziny.

Sądząc z komentarzy po zakończeniu zwiedzania, wydaje nam się (i to bardzo), że większość z Was nie zdawała sobie sprawy (i  nadal nie zdaje) z ogromu poznańskiej twierdzy i jej wpływów na historię miasta. Cieszymy się, że mogliśmy poszerzyć Państwa wiedzę.  Miło nam też, że ekspozycje prezentowane na w kilku salach Fortu III zdobyły duże uznanie i podziw. Dzięki  Waszym wskazówką, wiemy co zmienić, a co tylko poddać lekkiej „reformie”.
Foto: Piotr Kotecki, Pshemko Starosty


Dziękujemy raz jeszcze za odwiedziny Fortu III i do zobaczenia na fortecznych szlakach :)"POZNAŃ ZA PÓŁ CENY" - 2014


Fort III- trasa turystyczna


       Trasa obejmuje zarówno cześć podziemną, jak i naziemną fortu. Stałe wystawy prezentują w przystępny sposób historię Twierdzy Poznań, wyposażenie armii pruskiej. W koszarach można zobaczyć jak żyli żołnierze na forcie, gdzie stały armaty i jakiej używano amunicji. Na wale artylerii znajdziemy pancerną kopułę obserwacyjną i stanowisko z dobrze zachowanymi śladami łoża nadbrzeżnego, największego działa fortecznego Twierdzy Poznań, które miało zasięg aż 7700 metrów. W blokhauzie placu broni  znajduje się wystawa dotycząca bitwy o Poznań stoczonej w 1945r.

       Część podziemna obejmuje koszary, wielką prochownię, która mogła pomieścić 35 ton czarnego prochu, kaponierę barkową oraz labirynt pomieszczeń kaponiery czołowej, której grubość murów przekracza 3 metry.       Sprzedaż biletów, przy wejściu do Fortu, 200m od kas Zoo, w dni zwiedzania. Fort znajduje się na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, przy ul. Krańcowej 81, dlatego żeby go zwiedzić, oprócz biletu na Fort, należy wykupić bilet do Zoo.

Operatorem trasy turystycznej jest Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji im. Gen. Dyw. Ignacego Prądzyńskiego.

Dodatkowe atrakcje:

· stoisko wydawnictwa „Pomost”- możliwość zakupu książek z serii „Festung Posen 1945”.

· diorama Grupy Rekonstrukcji Historycznej (żołnierze 82. Dywizji Powietrzno-Desantowej).

· lekcje żywej historii: „Poznański Ochotniczy Batalion Śmierci”-  historia „Wielkiej Wojny”, dzieje Poznańskiego Ochotniczego Batalionu Śmierci.


KONTAKT:


trasa turystyczna

Fort III Nowe Zoo, ul. Krańcowa 81, Poznań 61-048


Podmiot odpowiedzialny za trase turystyczną:

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji im. Gen. Dyw. Ignacego Prądzyńskiego


Koordynator prac na Forcie III

Piotr Kotecki

członek zwyczajny Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji

tel. 507851843

e-mail: fort3@ptpf.org.pl