23.czerwca 2014 obchodzilismy 186. rocznicę rozpoczęcia budowy Twierdzy Poznań. Z tego też powodu dzień wcześniej (22.06) odbyła się mała impreza: „Dzień Twierdzy Poznań 2014”. Z tej oto okazji przygotowaliśmy m.in. spacer śladami walk o Poznań w 1945 roku. Przewodnicy- Jarosław Jerzak i Piotr Kotecki razem z turystami przeszli szlak, który już prawie 70 lat temu przebyli rosyjscy żołnierze kierując się w stronę ostatniego punktu niemieckiej obrony w Poznaniu- Fortu Winiary. Nasza trasa turystyczna- Fort III z racji tej ważnej rocznicy była przez cały dzień darmowa. Z wszystkich atrakcji skorzystało ponad 400 osób.DZIĘKUJEMY !!!Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji

im. Gen. Dyw. Ignacego Prądzyńskiego

zaprasza na:

„Dzień Twierdzy Poznań”

22.06.2014

186 rocznica rozpoczęcia prac nad budową Twierdzy Poznań


Dlaczego organizujemy "Dzień Twierdzy Poznań" ?
       Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w „Dniu Twierdzy Poznań”.W poniedziałek 23 czerwca będziemy obchodzić 186. rocznicę rozpoczęcia budowy Twierdzy Poznań. 23czerwca 1828 roku na Wzgórzu Winiarskim rozpoczęły się prace nad budową jednej z największych twierdz w tej części Europy. Sam Fort Winiary (Cytadela) miał być samodzielnym, 100 hektarowym punktem obrony, górującym nad miastem, ówczesnym Posen. Oprócz samej Cytadeli powstaje pas umocnień, pierścień „idący” dzisiejszymi ulicami: Przepadek, Kościuszki/Aleja Niepodległości, Krakowska/Królowej Jadwigi, Kazimierza Wielkiego, dochodził do Starej Gazowni, następnie przechodził na wschodni brzeg Warty, gdzie biegł od terenów dzisiejszej Politechniki Poznańskiej, wzdłuż ul. Jana Pawła II, następnie dochodził do Zawad, gdzie następnie „zakręcał” w stronę Ostrowa Tumskiego, skąd ostatecznie kierował się już w stronę Fortu Winiary. Kilkadziesiąt lat później powstaje drugi pierścień obronny, tzw. Twierdza Fortowa, w skład której wchodziło m. in. 18 fortów i ponad 200 schronów międzypola. Dlatego 22 czerwca (niedziela) organizujemy „Dzień Twierdzy Poznań”, chcąc przypomnieć mieszkańcom naszego miasta, o tym ważnym dla Poznania wydarzeniu. To właśnie twierdza decydowała o rozwoju, wyglądzie i losach Poznania. Równo 186 lat po wbiciu pierwszych łopat w miejsce powstania Fortu Winiary, chcemy opowiedzieć dlaczego właśnie tutaj miał powstać jeden z największych systemów obronnych XIX wieku i co tak naprawdę skłoniło Prusaków do wydania niewyobrażalnych środków na wybudowanie w Poznaniu „bunkrów”. Pragniemy tez przypomnieć historię poznańskiego garnizonu-tego polskiego, jak i niemieckiego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi atrakcjami „Dnia Twierdzy Poznań”. W tym to dniu do Państwa dyspozycji będą badacze poznańskich (i nie tylko) fortyfikacji oraz pasjonaci historii, którzy każdą wolną chwilę przeznaczają na badanie tej części historii naszego miastaW programie:


1.

Fort III- możliwość bezpłatnego zwiedzenia Fortu III- jednego z lepiej zachowanych  obiektów twierdzy  fortowej. Trasa turystyczna będzie czynna od 11.00 do 18.00.2.

Spacer śladami walk o Festung Posen w 1945 roku. Przejdziecie Państwo trasę walk m.in. radzieckich czołgistów. Przedstawimy poszczególne epizody ze stycznia i lutego 1945, opowiemy o schronach, które będziemy mijali w trakcie wycieczki.

Jednym z przewodników będzie Jarosław Jerzak- współautor książki „Pancerna Rezerwa       Uderzeniowa. Poznań 1945” oraz  opracowania „Sowieckie jednostki pancerne w walkach o Poznań”. 


Start: 22 czerwca,  godzina 11.00


Miejsce zbiórki: Rynek Wildecki (przed głównym wejściem do kościoła).


Czas trwania: max. 2,5 godziny

Zapraszamy

Wstęp na wszystkie wydarzenia: bezpłatny

Przyjdź, nawet jeśli twierdzisz, że znasz twierdzę !!!


ULOTKA PDF