Fort III- trasa turystyczna


Trasa obejmuje zarówno cześć podziemną, jak i naziemną fortu. Stałe wystawy prezentują w przystępny sposób historię Twierdzy Poznań, wyposażenie armii pruskiej. W koszarach można zobaczyć jak żyli żołnierze na forcie, gdzie stały armaty i jakiej używano amunicji. Na wale artylerii znajdziemy pancerną kopułę obserwacyjną i stanowisko z dobrze zachowanymi śladami łoża nadbrzeżnego, największego działa fortecznego Twierdzy Poznań, które miało zasięg aż 7700 metrów. W blokhauzie placu broni znajduje się wystawa dotycząca bitwy o Poznań stoczonej w 1945r. Część podziemna obejmuje koszary, wielką prochownię, która mogła pomieścić 35 ton czarnego prochu, kaponierę barkową oraz labirynt pomieszczeń kaponiery czołowej, której grubość murów przekracza 3 metry.


***


Trasa Turystyczna jest czynna od początku maja do końca września

(tylko w weekendy i święta), w godzinach od 11 do 16.


Ceny biletów na Fort III:

normalny - 8zł,

ulgowy – 4 zł,

rodzinny (2+2)- 12 zł.Godziny wejścia z przewodnikiem:


- 12.00


- 14.00


- 16.00


Sprzedaż biletów, przy wejściu do Fortu, 200m od kas Zoo, w dni zwiedzania. Fort znajduje się na terenie Nowego Zoo w Poznaniu, przy ul. Krańowej 81, dlatego żeby go zwiedzić oprócz biletu na Fort, należy wykupić bilet do Zoo.

Operatorem trasy turystycznej jest Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji im. Gen. Dyw. Ignacego Prązyńkiego.


UWAGA !!!

Możliwość zwiedzania fortu poza wyznaczonymi terminami: maj-wrzesień(weekendy i święta) jest możliwa tylko po wcześniejszym (min. 1,5 tygodnia przed planowanym terminem zwiedzania) kontakcie z koordynatorem trasy turystycznej.


Trasa, na całej długości, jest oznaczona jak poniżej, zabezpieczona barierkami i oświetlona. Zabrania się schodzenia z trasy oraz wchodzenia na fort poza wyznaczonymi dniami zwiedzania.


Wycieczki szkolne, organizatorów, turystyki i grupy zainteresowane zwiedzaniem fortu w innym czasiei terminie, lub chcące dokonać rezerwacji, proszę o kontakt:

Kontakt:

trasa turystyczna


Fort III

Nowe Zoo, ul. Krańcowa 81, Poznań 61-048


Podmiot odpowiedzialny za trasę turystyczną:

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji im. Gen. Dyw. Ignacego Prądzyńskiego


www.ptpf.org.pl

www.facebook.com/fort3poznan

adres e-mail: fort3@ptpf.org.pl


Koordynator:

Jerzak Jarosław

członek zwyczajny Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji

tel. 518862581
HONORUJEMY POZNAŃSKĄ KARTĘ TURYSTYCZNĄ